GI Fiber LNB32

Optiskt LNB som konverterar alla 4 IF-banden (HH, HL, VH, VL) och
levererar en bredbandig 1310nm optisk signal.

GI Fiber LNB32
Artikelnr 511100
GI Fiber LNB32 C120
Artikelnr 511101

- 1xFC/PC utgång + 1xF utgång för nätdel
- Ingångsfrekvens 10,7-12,75GHz
- Utgångsfrekvens 950-5450MHz, 1310nm
- Optisk utgångsnivå 7dBm
- Dämpning 0,3dB/km
- Nätdel 12V, 450mA ingår

GI Fibernod Quad

Optiskt Nod tar emot signalen från ett optiskt LNB och konverterar
tillbaka till IF för anslutning av 4 mottagare (motsvarande Quad LNB).

GI Fibernod Quad
Artikelnr 511115

- 1xFC/PC ingång
- 4xF utgångar “Quad”
- Optisk ingångsnivå -12 -- -3dBm
- Utgångsnivå Sat 75dBµV, Ter 71dBµV
(30 transpondrar/6 muxar)

GI Fibernod Quatro

Optiskt Nod tar emot signalen från ett optiskt LNB och konverterar
tillbaka till IF för anslutning till HC eller MF-switch (Quattro LNB).

GI Fibernod Quatro MkIII
Artikelnr 511116

- 1xFC/PC ingång
- 4xF utgångar “Quattro”
- Optisk ingångsnivå -12 -- -3dBm
- Utgångsnivå Sat 79dBµV, Ter 78dBµV
(30 transpondrar/6 muxar)

GI PLC Splitter

GI PLC Splitter 2-vägs
Artikelnr 511132
GI PLC Splitter 3-vägs
Artikelnr 511133
GI PLC Splitter 4-vägs
Artikelnr 511134
GI PLC Splitter 8-vägs
Artikelnr 511138

- FC/PC ingång
- FC/PC utgångar
- Kabellängd 1m

GI Fiberkabel

3mm armerad fiberkabel G657A med förmonterade FC/PC kontakter.

GI Fiber FC/PC, 1m
Artikelnr 511151
GI Fiber FC/PC, 3m
Artikelnr 511153
GI Fiber FC/PC, 10m
Artikelnr 511160
GI Fiber FC/PC, 15m
Artikelnr 511161
GI Fiber FC/PC, 30m
Artikelnr 511163
GI Fiber FC/PC, 50m
Artikelnr 511165
GI Fiber FC/PC, 75m
Artikelnr 511166
GI Fiber FC/PC, 100m
Artikelnr 511167
GI Fiber FC/PC, 150m
Artikelnr 511168

GI Adapter FC/PC-FC/PC (hona-hona)

GI Adapter FC/PC-FC/PC
Artikelnr 511181

GI Adapter FC/PC-SC/PC (hona-hona)

GI Adapter FC/PC-SC/PC
Artikelnr 511183

GI Dämpsats

GI Dämpsats 5dB
Artikelnr 511186
GI Dämpsats 10dB
Artikelnr 511187
GI Dämpsats 15dB
Artikelnr 511188

- FC/PC

Fracarro Fibersändare OPT-TX-DT

Optiskt sändare som kombinerar satellit och terrest signal och levererar
en bredbandig 1310nm optisk signal. Ansluts till vanligt Quattro LNB.

Fibersändare OPT-TX-DT
Artikelnr 511210

- 1xSC/APC utgång
- 5xF ingångar (4xSat + 1xTer)
- 5xF utgångar (4xSat + 1xTer),
- Våglängd 1310nm
- Optisk utgångsnivå 7dBm
- Dämpning 0,3dB/km
- Nätdel 12V, 450mA ingår

Fracarro Fibernod Quad

Fibernod OPT-RX Quad Mini
Artikelnr 511216

- 1xFC/APC ingång
- 4xF utgångar “Quad”
- Optisk ingångsnivå -14 -- -8dBm
- Utgångsnivå Sat 80dBµV, Ter 77dBµV
(vid 21dB optisk dämpning)

Nätdel PSU1506
Artikelnr 511219

Fracarro Fibernod Quattro

Optiskt Nod tar emot signalen från en fibersändare och konverterar
tillbaka till IF för anslutning till HC eller MF-switch (Quattro LNB).

Fibernod OPT-RX Quattro Mini
Artikelnr 511217

- 1xFC/PC ingång
- 4xF utgångar “Quattro” + Terrest
- Optisk ingångsnivå -14 -- -8dBm
- Utgångsnivå Sat 88dBµV, Ter 82dBµV
(vid 21dB optisk dämpning)

Fracarro PLC Splitter

Med en optisk splitter bygger man en passivt optiskt nätverk.

PLC Splitter VOV2, 2-vägs
Artikelnr 511221
PLC Splitter VOV4, 4-vägs
Artikelnr 511222

- ”mini kontakt” ingång
- “mini kontakt” utgångar

Fracarro Fiberkabel

3mm armerad fibekabel G657A med Fracarros egen förmonterade ”mini-
kontakt”. Används tillsammans med SC/APC-mini adapter för anslutning
till fibersändare och fibermottagare.

Fracarro Fiber mini, 3m
Artikelnr 511231
Fracarro Fiber mini, 5m
Artikelnr 511232
Fracarro Fiber mini, 10m
Artikelnr 511233
Fracarro Fiber mini, 25m
Artikelnr 511234
Fracarro Fiber mini, 50m
Artikelnr 511235
Fracarro Fiber mini, 75m
Artikelnr 511236
Fracarro Fiber mini, 100m
Artikelnr 511237

Fracarro Adapter mini-mini (hona-hona)

Fracarro Adapter mini-mini
Artikelnr 511242

Fracarro Adapter mini-SC/APC

Fracarro Adapter mini-SC/APC
Artikelnr 511243

Fracarro Dämpsats

Fracarro Dämpsats 3dB
Artikelnr 511245
Fracarro Dämpsats 7dB
Artikelnr 511246
Fracarro Dämpsats 14dB
Artikelnr 511247

- SC/APC

Optical LNB-LNBC120
Optical nod Quad MK3 GTU
Optical Splitter 2-v
Optical Attenuator
Optical FCPC Barrel connector
Optical SCPC-FCPC adapter

Optiskt Nod tar emot signalen från en fibersändare och konverterar
tillbaka till IF för anslutning av 4 mottagare (motsvarande Quad LNB).

OPT-TX-DT optisk sändare
OPT-Fibre Mini
Optisk splitter VOV4
OPT-RX-4 Quattro
Optical nod Quattro MK3 GTU
Fiber FC-PC
Fracarro Mini-Mini connector
Fracarro Opt Attenuator
Fracarro SCAPC-Mini connector
OPT-RX Quad Mini

Med en optisk splitter bygger man en passivt optiskt nätverk. Kan
användas i önskad kombination upp till 32 noder.

Fracarro Adapter FC-SC/APC

Fracarro Adapter FC-SC/APC
Artikelnr 511244

Fracarro FC-SCAPC connector

Fracarro Adapter SC/APC-SC/APC (hona-hona)

Fracarro Adapter SC/APC
Artikelnr 511241

Bild kommer...

©2018 Barcom AB

Barcom